SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

 

Yenilenebilir Enerji

Modern demiryolu araçları taşımacılık hizmeti verebilmek için elektriğe ihtiyaç duyar. Kullanılacak olan enerji miktarının düşürülmesi, minimize edilen tüketim miktarının elden geldiği ölçüde çok yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesi, elektriğin mümkün mertebe tüketildiği noktada üretilmesinin sağlaması ülkemiz ve dünya ekosistemine katkıda bulunacaktır.

Önerdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz projelerde bu yaklaşımı esas almaktayız. Bu noktadan hareketle başta TCDD olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları ile yerli ve yabancı şirketlerin; analiz, simülasyon, fizibilite raporu hazırlanması, pazar araştırması, teknik ve idari şartname hazırlanması, yatırım danışmanlığı ve denetim işlerini üniversiteler ve konusunda uzman akademisyenler ile birlikte gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Orta vadede TCDD’nin elektrik tüketiminin en azından %25 lik kısmının öz malı olan yenilenebilir enerji tesisleri ile üretilmesi, elektrik kesintisi durumunda trenlerin tanımlanmış en güvenli noktaya erişiminin sağlanmasını gerçekleştirecek projeler üstünde çalışmaktayız.